Haberler

tofhhd2
ADALETE ERİŞİM SEMPOZYUMU

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından 19 Kasım Cumartesi Günü“Adalete Erişim- Engellinin Yargıya Bakış açısı ve Yargının Engelliye Bakış Açısı” isimli sempozyum Açık Toplum Vakfı ve Sivil Düşün  iş birliğiyle Wow İstanbul Otelde gerçekleştirildi.

 

Sosyal medya üzerinden binlerce kişinin canlı izlediği sempozyuma Faklı STK ve Bakanlıklar , Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı katılarak uzun süren oturumlar sonunda ortak bir fikir birliğine varıldı.

 

TOFD Proje ekibinin düzenlemiş olduğu Türkiye de bir ilk olan ADALETE ERİŞİM sempozyumuna başta Engellilik ile ilgili çalışma yapan STK’lar, Barolar, Adliyeler, Hukuk Fakülteleri, Belediyeler tarafından ilgi oldukça yoğundu.

 

Sivil Düşün AB programı ve Açık Toplum Vakfı tarafından fon sağlanan  sempozyumun amacını TOFD Başkanı Ramazan Baş; 

“Adalete Erişim hakkı, çağdaş demokratik ülkelerde yaşamsal öneme sahip bir haktır. Zira sosyal ve kültürel yaşamda uğranılan adaletsizliklerin yasal yollarla giderilmesi için başvurulacak mekanizmalara erişimin sağlanması, bu mekanizmalarda görevli ve sorumlu yetkililerin, engellinin pratikte yaşanan hak ihlalleri konularında bilinçlendirilmesi ile mümkün olacaktır.

 

 Engellilerin yaşamın her alanında karşılaştıkları problemlerin bilinmesine hizmet edecek ve yargı görevlilerine bu konulardaki başvurularda alacakları kararlara yansıması bakımından olumlu katkısı olabileceğini düşünüyoruz. Bu çalışma sonrasında elde edilecek veri ve bilgilerin önümüzdeki süreçte ulusal mevzuat ve uygulamalarına olumlu katkı sağlayacağı ve yön vereceği düşüncesindeyiz.'' cümleleriyle ifade etti.

 

Cezaevlerinde engellilerin durumu, Mevzuat doğrultusunda yargının engelliye bakış açısı ve engellinin yargıya bakış açısı, Engelli Haklarının Konu Edildiği Davaların Sürecinin Hızlandırılması gibi Türkiye'de engellilerin yaşadığı hukuksal süreçler gözden geçirilerek çözüm önerileri masaya yatırıldı.

 

Prof. Dr Murat Engin'in (Galatasaray Üniversitesi İş Hukuku ABD) moderatörlüğünde

09:00 da başlayan sempozyum yapılan atölye çalışmalarıyla birlikte 18:00 'de sonlandı.

« geri

Sponsorlarımız / Destekçilerimiz