Haberler

halic-universitesinde-omurilik-felci-semineri
HALİÇ ÜNİVERSİTESİNDE OMURİLİK FELCİ SEMİNERİ

Omurilik felçlisi için kabullenme süreci, spastisite,beslenme,kişisel bakım,bası yarası,sağlık sisteminde yaşanılan sorunlar, engellinin ulaşamadığı görüntüleme cihazları ve hasta nakil ambulans temininde yaşanılan sorunlar hakkında bilgiler vererek tecrübelerimi katılımcılara anlattı.

TOFD’nin Bilimsel Kurul Üyesi olan Opr.Dr.Selahattin Yaman yapmış olduğu sunumunda, omurilik felçlisinin yaşam kalitesini bozan ve bazı durumlarda ölümcül sonuçlar doğurabilen bası yaralarının oluşumu ve buna sebep olan etkenler (hastanelerde yatış süresinde bilinçsiz bakım vs. ), bası yarasının evreleri, tedavisi ve yapmış olduğu operasyonlardan görsel örnekler vererek ülkemizde bası yarası konusunun henüz tam olarak aşılamadığını ve sürecin her evresinde çeşitli zorluklarla karşılaşıldığını genç fizyoterapistlere aktardı.

Haliç Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim görevlisi Psikolog Kemal Koçak omurilik felçlilerinin kabullenme sürecinde yaşadığı sıkıntılı dönemleri  bilimsel bir sunumla değerli katılımcılara aktardı.

Fizyoterapist Feryal Sazak omurilik felçlilerinin ömrü boyunca yapması gereken fizik tedavi egzersizleri konusunda bilgi sundu.

Üniversitesinde bizi ağırlayan Haliç Üniversitesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz.

BİLTES KOLEJİ’NDE FARKINDALIK SEMİNERİ

Biltes Koleji’nde TOFD sunumu ve omurilik felçlileri hakkında genel başkan yardımcımız Semra Çetinkaya farkındalık semineri yaptı.  Kapak Kampanyamıza destek veren okulda öğrenciler, öğretmenler ve yöneticiler büyük bir dikkatle seminerimizi dinlediler. İlkokul ve ortaokul grubuna verdiğimiz seminerde omurilik felci nedir, omurilik felci olmamak için nelere dikkat etmek gerekir gibi konulardan yola çıkarak destekleyici videolar da izletildi.

Derneğimize destek olan ve okullarında bizleri ağırlayan Biltes Koleji’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz.

MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİNDE OMURİLİK FELCİ SEMİNERİ

Dernek başkanımız Semra Çetinkaya Mimar Sinan Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü değerli öğretim üyeleri ve değerli öğrencilerini ziyaret etti. İnteraktif geçen seminerde engelsiz mobilya projeleri kapsamında sohbet edilip TOFD sunumu gerçekleştirdi.

Bölüm öğrencileri projeleri kapsamında engelli bireylerin evlerine konuk olmalarını sağlayıp engellilere uygun ergonomik mobilyalar tasarlayıp engelleri kaldıracaklar.

Güzel çalışmaları ve davetleri için Mimar Sinan Üniversitesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

« geri

Sponsorlarımız / Destekçilerimiz