1. Umursuyorum Kısa Animasyon Film Yarışması

umursuyorum kısa film yarışması
umursuyorum kısa film yarışması
 

Yarışma Sonuçları Açıklandı

Bahçeşehir Üniversitesi ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından düzenlenen; Omurilik felçlilerinin karşılaştığı sorunlar ve çözümleri konulu 1. Umursuyorum Animasyon ve Kısa Film yarışması sonuçlandı.

Juri Üyeliğini Ramazan Baş (TOFD Genel Başkanı),Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan (BAU Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı), Ayşe Ünal(Yönetmen),Harun Can(Seslendirme Sanatçısı),Metin Akdülger (Oyuncu )Ömür Kınay(Yönetmen) Varol Yaşaroğlu (Kral Şakir'in Yaratıcısı) ,Yavuz Sultan Selim (Animasyon ve Post Prodüksiyon) ‘in gerçekleştirdiği ; özgün içerik, verilen mesaj netliği,kurguların yaratıcılığı ve hikaye bütünlüğünün başarılı olması sebepleriyle ödüller sahipleriyle buluştu.

Yetişkin Kategorisinde; Bu Şaka Değil adıyla Yalçın Eren birinci olurken merdivenler animasyonu ile Hakan Sümer & Ceylin Erzen de toplamda 27 animasyon içerisinden ikinciliği kazandı.

Çocuk Kategorisinde ise; Gerçek hayattan bir hikâyeyi konu edinen süper babaanne adlı Eser’in yaratıcısı masal TV projemizde eğitim alan çocuklarımızdan Pınar Arzu oldu. Limitsiz adlı eserde 18 yaş altı kategoride ise ikinciliği Bahçeşehir Koleji Kocaeli Kampüsü öğrencilerinden Gökdeniz Urgancı ve arkadaşları aldı.

Türkiye de her yıl ortalama 2500 kişi sığ suya balıklama atlama, yüksekten düşme, ateşli silahlı yaralanmalar, emniyet kemeri takmamak ve daha birçok sebepten omurilik felçlisi olarak hayatına devam etmek zorunda kalıyor. Tüm Türkiye geneli 8 milyon engelli olduğu varsayılırken bu eserlerin toplumu bilinçlendirme hususunda aktif olarak katkı sağlaması planlanıyor.
 

 

Konu Önerileri

  • Omurilik felçlileri ile ilgili bilgiler, nedenleri, önlemler
  • Toplumsal dışlanma ve yalnızlık
  • Günlük hayat engelleri(caddeler, sokaklar, iç mekanlar vb.)
  • İşgaller (Otopark, tuvalet, asansör, toplu taşıma araçları vb.)
  • Eğitim, hayata kazandırma

Eserlerin Gönderim Tarihi

    23 Aralık 2019

Yarışma Sonuçlarının Açıklanması ve Ödül Töreni

06 Ocak 2020

Jüri

Ramazan BAŞ - TOFD Genel Başkanı
Prof. Dr. Nazlı Eda NOYAN - BAU Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı
Ayşe ÜNAL - Yönetmen
Harun CAN - Seslendirme Sanatçısı
Metin AKDÜLGER - Oyuncu
Ömür KINAY - Yönetmen
Varol YAŞAROĞLU - Kral Şakir'in Yaratıcısı
Yavuz Sultan Selim - Animasyon ve Post Prod

Ödüller

Birincilik Ödülü (Yetişkin Kategorisi): IPAD Pro
İkincilik Ödülü (Yetişkin Kategorisi): Wacom Tablet
Birincilik Ödülü (Çocuk Kategorisi): IPAD
İkincilik Ödülü (Çocuk Kategorisi): Wacom Tablet

bau cartoon animation
 

UYARI: Yarışmaya katılacak filmler jenerik dahil 1 dakika süreli olmalıdır. Filmlerin ses kurgusu yapılmış olarak, FULL HD (1920X1080), H264 video codec ile şıkıştırılmış, asgari 10mbit kalitede, renk kayıpsız MOV, Mp4 veya AVİ formatında hazırlanması ve diyalog içermesi halinde, Türkçe dublajlı veya Türkçe alt yazılı olması gerekmektedir. Eserler email olarak yarisma@tofd.org.tr e-posta adresine yollanmalıdır.

 
Bu yarışma TOFD ve Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü ortaklığında düzenlenmektedir.