Botoks Nedir

Botox’un Tıpta Kullanım Alanları  

Botox, sinirler üzerine etki eden insanlık tarihinin bilinen en kuvvetli zehirlerinden biridir. Ancak insanoğlu bu zehri tedavi amacıyla kullanmayı başarmıştır. Günümüzde Botox birçok hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Botox tıpta öncelikle felç sonrası kasılı kalmış kasların açılmasında, estetik cerrahide kozmetik amaçlı, göz kapağı felcinde, şaşılık durumlarında kullanılmaktadır.

Üroloji'de omurilik yaralanması sonucu ortaya çıkan nörojenik mesaneye bağlı idrar kaçırmanın önlenmesi ve mesane basıncını düşürerek yaşamı tehdit eden böbrek yetmezliği durumundan korunmak amacıyla kullanılmaktadır. 

Botox Uygulama Yöntemleri 

Botox tedavisinin esası, idrar torbası duvarının içine Botox enjeksiyonu yapılmasıdır. İşlem sırasında hasta genel anestezi almakta yani uyumaktadır ve ağrı hissetmemektedir. İşlem idrar deliğinden sistoskop (ucunda ışık bulunan ince bir kamera) ile girilerek yapılmaktadır. Herhangi bir cerrahi kesi yapılmamaktadır. İşlem sonrası herhangi bir yara izi olmamaktadır. 

 

Botox un Etki Süresi 

Botox'un etkisi nörojenik mesaneli hastalarda 11 aya kadar uzayabilmekle beraber ortalama olarak 4-6 ay sürmektedir. Botox özellikle idrarını aralıklı sonda ile boşaltan omurilik yaralanmalı hastalarda sonda aralarında görülen idrar kaçırmaların ortadan kaldırılmasında son derece başarılı olmaktadır. 

 

Botox’un Yan Etkileri

Botox' un bilinen önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece idrarını aralıklı sonda kullanmadan kendisi yapan hastalarda seyrek olarak idrar tutukluğu görülebilir. 

Prof. Dr. Bülent Çetinel