02 Pzt

'HOCALI KATLİAMI' UNUTULMADI

Hocalı Katliamının 24. yıldönümü kapsamında Ressamlar Birliği H.Z Tagiyev  halk güzel sanatlar üniversitesi  rektörü Azerbaycan Devlet Sanatçısı Rafig Aziz tarafından Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nde çocukların gözünden 'HOCALI SOYKIRIMI'  isimli sergi düzenlendi.

4 Mart 1992 yılında Ermeni askerlerin yüzlerce Azeri sivili yok ettiği katliamda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplamda 613 Azeri vatandaş vahşice katledilmişti.

Tarihler 26 Şubat 1992’yi gösteriyordu. Daha sonradan ‘Hocalı Katliamı’ diye anılacak olan ve tarihe kara bir leke olarak düşecek olan olay tam da o gün yaşandı. Katliamın üzerinden yıllar geçti fakat unutulmadı. Hocalı Katliamı’nın yıl dönümünde, tüm öldürülenler tekrar hatırlanıyor.

Refik Aziz önderliğinde Azerbaycan Başkonsolosu Mesin Hacıyev'in de katıldığı sergi Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Merkezi Ataköy'de gerçekleşti. Dernek Başkanı Ramazan Baş böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu, yaşanan olayın zulm ve katliam olduğunu dile getirdi.  Çocukların Hocalıyı anlatan çizimleri sergiyi gezenlerde duygu dolu anlar yaşattı. Çocukların gözünden çizilen resimlerde kan, evlerini terk eden aile ve ağlayan anne çizimleri çoğunluktaydı.