5 Eylül Dünya Omurilik Felçlileri Günü’ İlan Edildi

Engelli bireylerin hayatın her alanında aktif rol oynamasını ve omurilik felcine karşı bilinçlendirmeyi hedefleyen TOFD, 5 Eylül'de Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda "Dünya Omurilik Felçlileri Günü Aktiviteleri" gerçekleştirdi. Etkinlikler kapsamında; meydana kurulan emniyet kemeri çarpışma simülatörü ile her seferinde 2 katılımcı, yaklaşık 10 kilometre/saat hızla hareket eden bir araçla yapılan bir trafik kazasındaki çarpışmanın şiddetini ve insan vücuduna olan etkisini tecrübe etti. Dans gösterileri ve birbirinden etkileyici sürprizler ile hayatın her alanında var olan engellilere yönelik bilinçlendirme etkinlikleri yapıldı.
 
Program sonunda özgür ve engelsiz bir hayat için bayrak direğine tekerlekli sandalye çekildi.
Tekerlekli sandalyenin direğe çekilme töreni sırasında, gönüllülerden oluşan topluluk 6 farklı dilde “Engele ruhsat verme” sloganı ile dünya üzerindeki tüm belediye başkanlarına seslendi.
 
Sosyal farkındalık ve beraberlik kültürünün gelişmesini hedef alan organizasyona; engelli bireyler, derneğe gönül veren katılımcılar ve çok sayıda basın mensubu katıldı.      
 
Uluslararası Omurga Topluluğu | ISCoS
Uluslararası OmurgaTopluluğu (ISCoS), tüm dünyadaki erkekler, kadınlar ve çocuklar için omurilik yaralanması uygulamasında en yüksek standart bakımını teşvik eder. Uzmanların tıbbi ve çok disiplinli ekibi ISCoS, eğitim, araştırma ve klinik mükemmelliği teşvik etmeye gayret eder.
ISCoS' a 87 ülkeden 1.000'in üzerinde Klinisyen ve Bilim İnsanı üyedir. Bilgilerini her yıl farklı bir ülkede düzenlenen Yıllık Bilimsel Toplantıda düzenli olarak güncelliyorlar. ISCoS hem üyelik hem de yeni ufuklar alanında sürekli genişliyor. Omurga, Uluslararası Omurga Topluluğu' nun resmi dergisidir ve Omurilik Yaralanmalar alanında çalışan klinisyenler ve temel bilim insanlarının yayınlarını çeken forumdur.