04 Pzt

8.Uluslararası Gülen Çocuk Şenliği Son Gece

Dünya genelinde,  8  yıldır Türkiye’nin en saygın projelerinden biri  olarak yerini alan Uluslararası Gülen Çocuk Şenliği, dünyanın çeşitli yerlerinden ve ülkemizin farklı bölgelerinden gelen yüzlerce engelli-engelsiz çocuğu 4 gün boyunca harikalar diyarında aynı rüyayla buluşturdu.

Rüya gibi geçen günlerinde yaşadıklarını ve duygularını şenlik konuklarımız şöyle paylaşıyorlar;

İngiltere Grubu, Şenliğe kardeşi ile birlikte katılan “Yousef” bir kas hastası. “Hayatım boyunca geçirdiğim en güzel günlerdi, 4 gün sanki bir ay gibi geçti, keşke gitmek zorunda olmasaydık. Tüm kalbimle teşekkür ediyorum…”

Bosna Hersek  Grubu’ndan “Muammer” zihinsel engelli. “Ben en çok akvaryum gezisini ve boğaz turunu sevdim. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan köprü çok büyüktü. Çok güzeldi.  Farklı ülkelerden bir sürü yeni arkadaşım oldu. Vialand gezisini çok sevdim. Hiç çıkmak istemedim. Arabalarda hep giderken şarkılar söyledik eğlendik. Unutulmaz anlar yaşadık. Herkese özverili çalışmaları için bizde teşekkür etmek istiyoruz…”

Çanakkale Grubu; “Akvaryum ve boğaz gezilerinde öğrencilerimiz çok güzel vakit geçirdi ve diğer katılımcılarla kaynaşarak güzel arkadaşlıklar edindiler. Vialand gezisinden çok etkilendiler. Umarız seneye tekrar katılabiliriz. Tüm destek verenlere her şey için teşekkür ederiz.’’

Sinop Grubu Öğrencileri görme kısıtlılığı olan çocuklardı; “Hayatımda ilk kez otelde küvete su doldurup köpük banyosu yaptım.  Çok mutlu oldum. Akvaryum gezisinde suda yaşayan canlıları yakından görmek çok heyecan vericiydi. Dalin civcivini de çok sevdim hep sarıldım…” “Vialand’de bindiğim nefes kesen treni süperdi. Ve en çok da, Galatasaray Adası’nı gördüğüm için mutlu oldum…” “Gala gecesinde ışıkların altında dans ederken herkesin alkışlaması beni çok mutlu etti. En unutulmazı da Vialand’deki  korku treniydi…”

Kosova Grubu Eğitmenleri ;  “Çocuklarımıza engellerini unutturup 4 gün boyunca hepsini her daim güldürdüğünüz için teşekkür ediyoruz.” “Biz öğretmenler de; sağladığınız bu fırsatla başka ülkelerdeki uygulamaları öğrenme ve bilgilerimizi geliştirme fırsatı ediniyoruz. Bu bizim için bulunmaz bir imkan” Işık Üniversitesi mihmandarlarına, çocuklarımızı eğlendirmek ve mutlu etmek için gösterdikleri çaba için sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz” “Wow Otele de misafirperverlikleri için çok teşekkür ediyoruz.”

Azerbaycan Grubu; “Odalarımızı ve yemekleri çok beğendik.” Wow Otel’e ve Develi Restaurant’a çok teşekkür ediyoruz. Keşke daha uzun olsaydı, umarız seneye tekrar gelebiliriz. Bizlerde tüm emeği geçenleri Azerbaycan’da ağırlamayı çok isteriz.”

Muğla- Fethiye Grubu Eğitmeni  “… Ara ara ağladığım doğrudur… İnsanlar yaşar ve ölür ama farkında olmadan yaşanılan hayatın kimseye faydası olmaz. Biz farkına vardık… Öğrencilerimizin bu deneyimi yaşaması büyük mutluluk ama çoğu içinde ilk ve belki son olacak. Keşke hayatları hep bu 4 gün gibi geçebilse ve her daim gülümseyebilseler…” Şenlik boyunca çocuklarımızın ağzından çıkan sözcükler  “.. aaa balıklar ne renkli renkli…” “…  burada köpek balığı vaaaaarrr…” bunların hepsini biz mi yiyeceğiz…” “… hani tekneyle boğaz gezisi yaptık ya…” “Vialand çizgi filmin içinde gibi…”

Isparta Grubu Eğitmenleri; ‘’Öğrencilerimizin çoğu hayatında ilk kez otelde kaldılar ve çok etkilendiler, bir çoğu daha önce lunaparka bile gitmemişken, Vialand gibi muhteşem bir yeri gördüler. Deniz görmenin keyfini sürdüler, iştahla sevdikleri yemeklerden yediler. Öğrencilerimize bu imkanı tanıdığınız için, sizlere çok teşekkür ederiz.” Çocuklarımızın görüşleri ; “… Wow Otel ve yemekler muhteşemdi… Akvaryumda bir sürü köpek balığı vardı… Kocaman bir gemiye bindim ve kocaman bir köprü gördüm… Ben Vialand’de araba sürdümmm… En çok Sultan Kayığını sevdim… Akvaryumda gülen balıklar vardı…”

Uluslararası bu önemli şenliğin katılımcıları, yaşadıklarıyla ilgili farklı fikir ve duyguları dile getirseler de hepsinin dile getirdiği en önemli ortak duygusu; yaptığı güzel sunumun ardından harikalar diyarının bir prensesi gibi gala gecesi boyunca tüm çocukları gecenin sonuna kadar, sevgiyle kucaklayan, her grupla ve her katılımcı ile ayrı ayrı fotoğraf çektiren Aslıhan Gürbüz ile geçirdikleri anlardaki mutluluklarıydı…

Çok büyük ve zor bir organizasyon olması sebebiyle her yıl olduğu gibi, bu yıl da “Seneye yapsak mı acaba? Diye sesli düşünen TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş yanağına teşekkür etmek için çocukların öpücük kondurmasıyla birlikte seneye yapacağımız organizasyon çalışmalarına şimdiden başlasak iyi olur” dediğinde tüm katılımcılar ve geleceğin Türkiye’sinin teminatı olan Işık Üniversitesi öğrencileri gözyaşlarını tutamadı.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği olarak, şenliğimize katılan çocuklarımızın daima gülmelerine vesile olan…  Şenliğimize değer katan… Sevgili destekçilerimize şenlik çocuklarımızın mutlu kalp atışları kadar sevgi, saygı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz…

8. Uluslararası Gülen Çocuk Şenliği’ne Destek Veren Kişi, Kurum ve Kuruluşlar

Gala gecesinin sunumu : Aslıhan Gürbüz

Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu Başkanlığı,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü,

Bakırköy Belediyesi,

Wow Hotels & Convention Center,

Işık Üniversitesi,

Aker Otobüs İşletmeleri,

Develi Restaurantları,

Yeni Yüzyıl Üniversitesi,

Vialand,

İstanbul Akvaryum,

Hayat Su,

Onur Marketler Zinciri,

Dalin,

Yaşam Hastanesi,

S.O.S. Ambulans,

Ufuk Production,

Denge Elektronik,

Teknopor,

LC Waikiki,

X-Event,

Coca Cola İçecek A.Ş.,

Banvit