05 Per

Çözüm Sende! Projesi

ODTÜ Verimlilik Topluluğu, 1992 yılında Endüstri Mühendisliği tabanlı kurulmuş bir topluluktur. İş dünyasından profesyoneller ve akademik dünyadan uzmanlar ile gündem oluşturan, yaratıcı ve ilginç konular üzerinde sayısız etkinlikler düzenlemiş, düzenlediği her etkinlikle Türkiye ve Avrupa çapında takdirle karşılanmış, etkinliklerinden bütün paydaşlarının karşılıklı yararlanmasını sağlamıştır.

Çözüm Sende!, topluluğun ‘Bizler sorunun değil, çözümün bir parçasıyız!’ sloganıyla harekete geçerek bu yıl Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile işbirliğinde  7.’si düzenlenen yarışmada; “Ortopedik engelli bireylerin sosyal yaşama katılımının kısıtlanması ve engelli erişilebilirliğinin sağlanamaması“ sorununa çözüm olacak projeleri 14 Ocak tarihinden itibaren toplamaya başlandı. 15 Mart tarihine kadar toplanan projeler arasından, jüri üyelerimiz Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Engelli Koordinatörü Mümin Şen, Engelsiz Üniversiteler Platformu Moderatörü Claire Özel, Öğretim Görevlisi ve Spor Koçu Kemal Özdemir ve TOFD Gönüllüsü Hayri Alyanak tarafından finalist 10 grup belirlendi. Bu gruplar 12 Nisan Cumartesi günü ODTÜ Endüstri Mühendisliği Binası’nda gün boyunca sunumlarını gerçekleştirdiler. Jüri üyelerimiz verdiği puanlara göre ilk üç grup belirlendi.

1. olan grup YFK ismiyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden katılan Görkem Özkan ve Berk Bulut oldu. “Yardım@” olarak isimlendirdikleri projede akıllı telefonlar için bir platform yaratmayı planladılar. Aplikasyon, lokasyon bildirimi bazlı bir uygulama olacak. Gönüllüler ve engelliler olarak kullanıcılar ikiye ayrılacak ve engelli kullanıcıların yardıma ihtiyaç duydukları anda yaptıkları lokasyon bildirimi üzerine gönüllülerin telefonlarına gelen bildirim ile gönüllüler yardıma ihtiyaç duyan engellilerin yerlerinin belirlenmesiyle en kısa zamanda yardıma gidebilecekler. 2. olan grup İSRA ismiyle Balıkesir Üniversitesi’nden katılan Esra Yüksel ve İsa Koşu. 3. olan grup ise Engelsiz Takım ismiyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden katılan Burak Can Senyelli, Umutcan Duman ve Onur Şimşek olmuştur.

Desteklerinden ötürü; ev sahibi Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne,  ODTÜ Verimlilik Topluluğu’na, değerli jüri üyelerimize, tüm Çözüm Sende! destekçilerine ve projeye katılan tüm yarışmacılarımıza Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği olarak  teşekkürlerimizi sunarız…