02 Cum

ENGELLERİ KÜÇÜK BURAK İÇİN AŞTILAR

Engelli ve engelsiz dansçıların oluşturduğu Rüya ve Maskelr ekibi, son iki gösterisini Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde 2.5 yaşındaki Burak Çıracı'nın doğuştan olan kan hastalığını yenmesine destek olmak için sergiledi.   Küçük Burak’ın olması gereken  'fanconi aplastik anemi testi', Türkiye'de yapılamadığı için bir türlü hastalığına teşhis koyulamadı. Yurt dışında bir firmayla irtibata geçen ailesi, 3 test için 16 bin lira para istendiğini ve bu paranın SGK tarafından karşılanmadığını öğrenince şoke oldu. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne konuyla ilgili başvuran acılı aile, bu vasıtayla Türkiye Yardımseverler Derneği Bakırköy Şubesi ile tanıştı. Her iki dernek el ele vererek Burak Çıracı ve ailesine destek oldu.

Bakırköy Belediye Başkanı 1. Vekili Mahir Çelik’in de katıldığı gösteride, ‘Burada önemli bir amaç uğruna bizleri toplayan ve güzel bir gösteri sergileyen TOFD ekibine teşekkür ederim. Buradan Sayın Başkanımız Bülent Kerimoğlu’nun daha önce verdiği sözü yenilemek istiyorum. Biz Bakırköy Belediyesi olarak engele ruhsat vermeyeceğiz.’  dedi. Burak Çıracı’ya destek olarak gerekli test masraflarını karşılayan Türkiye Yardımseverler Derneği Bakırköy Şubesi Başkanı Türkan Alper Burak Çıracı ve ailesi ile kendilerini tanıştıran Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Küçük Burak’a her zaman desteklerinin devam edeceğini bildirdi.

5 ortopedik engelli, 1 işitme engelli, 7 engelsiz olmak üzere toplam 13 kişilik dans ekibi ve 2  görme engelli, 1 engelsiz  müzisyenden oluşan canlı müzik ekibi eşliğinde sergilenen Rüya ve Maskeler ; engeliyle yaşamaya zorunlu bırakılmış amatör bir dansçının gerçek yaşamından esinlenilerek kaleme alınmıştır. Gösteride; amatör bir dansçının toplum baskısı olmaksızın, özgürce ve dışlanmadan dans edebilmek için verdiği mücadele ve bu mücadelede karşılaştığı güçlükler anlatılıyor.

Gösteri sonunda Bakırköy Belediyesi ve Yardımseverler Derneği’ne teşekkür eden TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş konuklarına çeşitli hediye ve plaket takdiminde bulundu.