10 Çar

FENER RUM PATRİKHANESİ’NDEN, TOFD’A GELENEKSEL İFTAR

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) üyeleri, Fener Rum Patrikhanesi katkılarıyla düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi.

İstanbul Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos Omurilik Felçlileri Derneği ve üyeleriyle iftar yemeğinde buluştu. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin Ataköy’de bulunan genel merkezinde düzenlenen iftar programına İstanbul Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos'un yanı sıra Uluslararası Sen Sinod Üyeleri, İstanbul Eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Müftü Yardımcısı Şahin Yıldırım, Ulaştırma Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müşaviri Cemalettin Şevli, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı. Yoğun kalabalık eşliğinde iftar vaktini bekleyen davetliler ezanın okunmasının ardından Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos ve İstanbul Müftü Yardımcısı Şahin Yıldırım'ın dualarının ardından oruçlarını açtılar. İftar sonrası Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından derneğin yıl içindeki yaptığı çalışmalarının anlatıldığı bir sunum yapıldı.

Programda konuşan TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, dernek olarak önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Yemeğe katılanlara, kendilerine destek verenlere ve dernek çalışanlarına teşekkür eden Baş, "Bugün özel bir gün, derneğimizin 17. kuruluş yıl dönümü. Özel bir iftar yemeğinde birlikteyiz. Patrikhaneyle 10 yıldır iftar yemeği düzenliyoruz. Birlikte nice iftar yemekleri düzenleyebilmeyi temenni ediyorum" diye konuştu. 

İstanbul Müftü Yardımcısı Şahin Yıldırım da iftar yemeğine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İnsanın Allah tarafından yaratılan en güzel varlık olduğunu anlatan Yıldırım, "En güzel varlık olan insanı ayırt etmiyor Yaradan. Âlemlere rahmet olarak gönderilmiş sevgili Peygamberimiz ve diğer peygamberlerin bize emanet bıraktığı sözler var. Allah bizlerin şekline, şemaline, mülklerine bakmaz. Taşıdığımız kalbe ve kalbimizde ona taşıdığımız sevgiye, imana bakar. Bizleri bu sevgide, duyguda birleştiren TOFD yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Bu sevgi ve iyilik birlikteliklerinin yaşadığımız toplumun beraberliğine katkı vermesini umut ediyorum" ifadelerini kullandı. 


"SİZLERLE BERABER OLMAKTAN SON DERECE MUTLUYUM"
İftar programında konuşma yapan İstanbul Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos, "Bu akşam aranızda bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Değerli dostlar, Sayın Vali Bey ve bu derneğin kıymetli başkanı Ramazan Bey 11 seneden beri bu iftar sofrasını, güzellikleri bu dostluğu hep beraber paylaşıyoruz. Kısmet olursa önümüzdeki senelerde de paylaşmaya devam edeceğiz. Yüce Allah nasip etsin. Bu dostluk ve beraberlik benim için ve patrikhanemiz için çok kıymetli bir şey. Engelli kardeşlerimiz bu toplumun ayrılmaz bir parçasıdır. Biz bu kardeşlerimizi kendimizden veya diğer toplumdan hiçbir zaman ayırt etmedik. Onların yanındayız ve onların yanında olmaya her zaman devam edeceğiz. Sevgimiz sonsuzdur" şeklinde konuştu.

Programa mesai arkadaşlarının da katıldığını söyleyen Bartholomeos, "Her ay olduğu gibi bu ay da patrikhanemizin dünya çapındaki temsilcileri, Sen Sinod üyeleri de burada. Bütün bu kardeşlerimiz, her ay İstanbul'a geliyorlar. Bu arkadaşların çoğuna, hükümetimiz sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatifiyle T.C. vatandaşlığı vermiştir. Hep beraber Patrikhanemizin, dinimizin, memleketimizin ve insanlığın iyiliği için çalışıyoruz. Bu bizim için yüce Allah'ın bir lütfudur" değerlendirmesinde bulundu. "SİZİN YANINIZDA OLMAK BİZİ HER ZAMAN MUTLU ETMİŞTİR"

Sonrasında bir konuşma yapan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, TOFD'un 17. yılını kutladıklarını belirterek, "Güzel bir Ramazan akşamı. Bir bereket ve rahmet ayında sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu gece hem omurilik felçlilerimizin 17'inci yılını idrak ediyoruz. Hem de çok değerli patriğimizin geleneksel hale getirmiş olduğu bir iftar sofrasında onların davetlileri olarak bulunuyoruz. Bu münasebetle de hem derneğimize hem de patriğimize özellikle teşekkür ediyorum. Çok güzel bir sunum yaptınız. 17 yıldır birbirinden güzel hizmetlerle geçen bu hizmet süresinde yaptıklarınızı bir kez daha görmekten ve duymaktan büyük mutluluk duydum. Sizin yanınızda olmak bizi her zaman mutlu etmiştir. Çok Değerli Patriğim sizlere özellikle teşekkür ediyorum. Her zaman bizleri dostluğunuzla onurlandırdınız. 10 yıldır geleneksel olarak sürdürdüğünüz ve hiç fasıla vermediğiniz sahiplenmeden dolayı çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

        TOFD Başkanı Ramazan Baş'ın, Bartholomeos'a küçük bir halı hediye ettiği programın sonunda, TOFD ‘un 17. Kuruluş yıldönümünün yanı sıra doğum günü olan Hüseyin Avni Mutlu için de sürpriz pasta kesildi.

Katılımcılara 17. Kuruluş yıldönümü madalyalarının dağıtıldığı gece görme engelli sanatçılar Kerim – Selim Altınok kardeşler ve piyanist Linda Kaso’nun özel konseriyle son buldu.