12 Per

Toplanan Kapaklar Mutluluğa Dönüştü

TÜRKİYE OMURİLİK FELÇLİLERİ DERNEĞİ’NİN BAŞARIYLA YÜRÜTTÜĞÜ PLASTİK KAPAK KAMPANYASI, TEKERLEKLİ SANDALYE DAĞITIM TÖRENİNDE ENGELLİLER VE KAMPANYA DESTEKÇİLERİNİ BİR ARAYA GETİRDİ.

 

TOFD, Türkiye genelinde yürütmüş olduğu ‘Plastik Kapak Toplama Kampanyası’yla engelli vatandaşları tekerlekli sandalye sahibi yapmaya devam ediyor. Engelliler ve kampanya destekçilerinin bir araya geldiği organizasyonda ihtiyaç sahiplerine akülü ve manüel tekerlekli sandalyenin yanı sıra tıbbi malzemeler de teslim edildi.

 

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Merkezi’nde düzenlenen dağıtım töreninde TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, kampanyaya destek olan herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında ; ‘Dernek kurulduğundan bu yana ulusal ve uluslararası birçok projeyi başarıyla yürüttü ve en önemlilerinden biri de "plastik kapak kampanyası" olmuştur. Çok farklı ideolojilere sahip insanlar her gün kamplara ayrılarak birbirleriyle ideolojik tartışmalar yaparken bir yere konmuş kutuya hepsi aynı anda kapak atıyor. İnsanları birleştiren bu projeyi yürütüyor olmaktan TOFD olarak gurur duyuyoruz.’ dedi. 

Kampanya destekçisi kurumlardan biri olan İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nükhet Sivri ‘Öncelikle burada olmak benim için çok büyük bir onur, çok büyük bir sevinç kaynağı oldu. Herkesin bir umudu oldu her bir kapak. Öğrencilerim topladığı her kapakla, kimlerin hayatında neleri değiştirdiklerini gördükçe etkileniyor. En kısa sürede üniversitemizde de bu organizasyona ev sahipliği yapmayı umuyor, herkese teşekkür ediyorum.’ diye konuştu.

Törene katılan Sağlık-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı ve Memur-Sen İstanbul İl Başkanı Durali Baki ise kampanyaya destek olarak bir arkadaşımızın dahi sokağa çıkabilmesine destek olabildiysek bizim için daha büyük mutluluk olamaz diyerek kampanyanın toplum üzerinde yarattığı etkiden bahsetti.

 

Etkinliğe, son olarak 5400 kg. kapak ile kampanyaya katkı sağlayan Colgate – Palmolive’in yanı sıra Türk Telekom A.Ş. Genel Müdürlüğü, Hayat Su, Doğan Koleji, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Haberin Sesi Gazetesi, HD Group, Aybars Ak Ortaokulu gibi birçok kurum ve kuruluştan temsilciler katılarak, toplanan kapakların mutluluğa dönüşmesine tanık oldu.

 

2011 yılında başlayan ve ülke çapında geniş bir sosyal sorumluluk hareketine dönüşen kampanyada şimdiye kadar 400 ton’a yakın kapak toplandı. 500’e yakın engelli, tekerlekli sandalye sahibi oldu. Ayrıca kampanya kapsamında çok sayıda tıbbi malzeme ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.

 

Tören, akülü ve manuel tekerlekli sandalyelerin sahiplerine teslimi ve destekçilere verilen teşekkür sertifikalarının ardından yapılan toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.