01 Çar

WINGS FOR LIFE

TÜRKİYE OMURİLİK FELÇLİLERİ DERNEĞİ VE WINGS FOR LIFE VAKFI İŞBİRLİĞİYLE 35 ÜLKEDE AYNI ANDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK “WINGS FOR LIFE WORLD RUN” ETKİNLİĞİ KAMUOYUNA TANITILDI

5 kıtadaki 35 ülkede, 37 farklı lokasyonda aynı anda gerçekleştirilecek, gelmiş geçmiş en büyük koşu etkinliklerinden “Wings for Life World Run”, İstanbul’da yapılan basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı. 4 Mayıs’ta yüzbinlerce kişinin tek yürek olarak koşacağı etkinliğin basın toplantısına, Wings for Life Vakfı CEO’su Anita Gerhardter, yarışın Uluslararası Sportif Direktörü Colin Jackson, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar  ve yarışın Türkiye Sportif Direktörü Salih Münir Yaraş katıldı. Omurilik felcinin kalıcı tedavisine yönelik araştırmalara fon sağlayan Wings For Life Vakfı yararına düzenlenen organizasyonun elçilerinden oyuncu Burcu Kara, radyo ve televizyon programcısı Ceyhun Yılmaz ve milli sporcu Ahmet Arslan da basın toplantısında yer alarak etkinliğin önemine dikkat çekti. Elde edilen tüm gelirlerin omuriliği felci araştırmalarına aktarılacağı, dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce kişinin koşamayanlar için koşacağı yarışın Türkiye’deki adresi ise Alanya. Wings for Life World Run ile ilgili daha fazla bilgi ve kayıt için www.wingsforlifeworldrun.com ziyaret edilebiliyor.

“Dünya koşamayanlar için koşacak” sloganıyla omurilik felcine dikkat çekmek ve omurilik yaralanmalarının tedavisiyle ilgili yapılan bilimsel araştırmalara fon sağlamak amacıyla düzenlenecek Wings for Life World Run etkinliğinin basın toplantısı 14 Ocak Salı günü İstanbul’da yapıldı. 35 ülkede 37 farklı lokasyonda aynı anda gerçekleştirilecek ve Türkiye’de Alanya’da TSİ 13:00’da başlayacak olan etkinliğin tanıtıldığı toplantıda, Wings for Life Vakfı CEO’su Anita Gerhardter, yarışın Uluslararası Sportif Direktörü Colin Jackson, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve yarışın Türkiye Sportif Direktörü Salih Münir Yaraş’ın yanı sıra etkinliğin destekçilerinden oyuncu Burcu Kara, radyo ve televizyon programcısı Ceyhun Yılmaz ve milli sporcu Ahmet Arslan yer aldı. Wings for Life World Run’ın amaçları ve hedefleri hakkında bilgilerin paylaşıldığı toplantıda, benzersiz formata sahip bu küresel yarışın, Wings for Life Vakfı’nın misyonu doğrultusunda, omurilik felcine dikkat çekmek ve omurilik sakatlanmalarının kalıcı çözümü için gerçekleştirilecek araştırmalara fon sağlamak amacıyla düzenlendiği aktarıldı. Dünya çapında 3 milyon kişinin omurilik sakatlanması sebebiyle engelli bir yaşam sürmek zorunda olduğu, yapılan araştırmaların her yıl 130 bin kişinin omurilik sakatlanmasına uğradığı ve felç geçirdiği, Türkiye’de ise 150 bin üzerinde omurilik felçlisinin olduğunun tahmin edildiği kamuoyuyla paylaşıldı.

 

Benzersiz format, unutulmayacak küresel koşu deneyimi...

Amatör koşucular ve profesyonel atletler dâhil her düzeyde sporcunun, yarışa katılan ülkelerden dilediğinde koşabileceği, benzersiz formata sahip Wings for Life World Run’a 20 Nisan Pazar gecesine kadar  www.wingsforlifeworldrun.com adresinden kayıt olunabilecek.  Etkinliğin Türkiye ayağının gerçekleştirileceği Alanya’da Kızıl Kule‘nin önünden başlayacak parkur, Antalya‘ya doğru sahilin yanındaki ana yoldan devam edecek. Yüzbinlerce kişinin birbiriyle yarışacağı, tüm dünyada aynı anda başlayacak küresel yarışta alışılagelmiş, sabit bir bitiş çizgisi olmayacak. Yarış başladıktan yarım saat sonra başlangıç noktasından yola çıkacak takip aracı tarafından geçilen katılımcılar yarıştan elenecek. Her ülkedeki takip araçlarından alınan sinyallere göre sona kalan kadın ve erkek 2 yarışmacı global yarışın tüm dünyadaki kazananları olacak. Global birinciler dünya turu kazanırken her ülkenin kadın ve erkek birincileri ise gelecek yıl istedikleri bir parkurda koşma hakkına sahip olacak. 


Wings for Life Vakfı hakkında

Omurilik felcinin kalıcı tedavisine yönelik araştırmalar için Dietrich Mateschitz ve Heinz Kinigadner tarafından kurulan Wings for Life Vakfı, 2004 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wings for Life Vakfı, düzenlediği etkinlikler sayesinde sağladığı gelirlerin yanı sıra, tüm dünyadan gönüllü bireyler ve kurumsal bağışçıların destekleriyle faaliyetlerini sürdürüyor. Vakfın çalışmalarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve destek olmak için www.wingsforlife.com adresi ziyaret edilebiliyor.

 

Konuşmacılardan Notlar

 

Wings for Life Vakfı CEO’su Anita Gerhardter

“Wings for Life Vakfı 2004 yılında Dietrich Mateschitz ve Heinz Kinigadner tarafından kuruldu. Kurulduğundan bu yana geçen 10 yılda 82 proje gerçekleştirdik ve bu sayede çok önemli bulgulara ulaştık. Omurilik felci için daha yüksek fonu nasıl toplayabileceğimizi düşündük ve bu benzersiz küresel yarış konseptini bulduk. Elde edilen tüm gelirlerin Wings for Life Vakfı’na bağışlanacağı bu etkinlik bizi çok heyecanlandırıyor.”

 

 Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya

“Felç olduktan sonra her anlamda çok zorluk yaşadım. Türkiye’de her yıl 5 bin kişi omurilik sakatlanması yaşıyor ve bunlardan 2 bin 500’ü felç geçiriyor. Bundan 20 sene önce omurilik felci oldum ve aradan geçen zaman içindeki çalışmalar maalesef yetersiz. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği olarak Wings for Life World Run projesini yürekten destekliyoruz ve çok heyecanlıyız. Umuyoruz ki bu sayede bize umut ışığı doğacak. 4 Mayıs’ta Alanya’da bizim için koşun lütfen.”

 

Wings for Life World Run Uluslararası Sportif Direktörü Colin Jackson

“Tüm dünyada eş zamanlı başlayacak yarışta bir başlangıç çizgisi var ancak belli bir bitiş çizgisi yok. Yarıştan yarım saat sonra hareket edecek aracın geçtiği kişiler elenecek ve en son geçilen kişi birinci olacak. Tüm dünyada televizyon ve internet üzerinden canlı olarak yayınlanacak etkinlikte, fon toplamak bizler için çok önemli. Küresel anlamda Wings for Life ve omurilik felci hakkında farkındalık yaratmayı ve bunun için mesajlarımızı insanlara duyurmayı umut ediyoruz.”

 

Wings for Life World Run Türkiye Sportif Direktörü Salih Münir Yaraş

“Bu etkinlik için yaptığımız parkur araştırmalarında en uygun yerin Antalya – Alanya yolu olduğunu gördük. Bu yolda 100 kilometrelik bir parkur olacak ve her 5 kilometrede bir su istasyonları kurulacak. Her koşucunun üzerinde bir çip olacak ve bu çip sayesinde koşucunun takibi gerçekleştirilecek. www.wingsforlifeworldrun.com adresine girerek kayıt yaptırılan yarış için 50 TL kayıt ücreti alınıyor ve bu ücretlerin tamamı Wings for Life Vakfı’na bağışlanacak.”

 

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar

“Böyle bir etkinliğe destek olmak bizim için çok önemli. Bu iş bir şefkat işi. Bu şefkat işini daha güzel yapabilmek için bütün federasyon olarak çalışıyoruz.”

  

Radyo ve televizyon programcısı Ceyhun Yılmaz

“Bu etkinlik pek çok yönden oldukça ilginç. Tüm dünyada eş zamanlı gerçekleşecek olan bu yarışın canlı izlenebilmesi ve hareketli bitiş çizgisinin olması da ayrıca dikkat çekici ve heyecan verici. Herkesi bu anlamlı ve özel etkinlikte koşmaya ve omurilik felçlilerinin sesi olmaya davet ediyorum.”

 

Oyuncu Burcu Kara

“8 yıldır Omurilik Felçlileri Derneği ile çalışıyorum. İlk duyduğum günden bu yana Wings for Life World Run projesine gönül verdim. Omurilik felcine yönelik bir bilinç ve yapılanma Türkiye’de maalesef yok. Omurilik felci her an herkesin başına gelebilir ve sürekli empati halinde yaşamamız gerekiyor. Konu hakkında insanların zihninde kıvılcım yaratmak büyük önem taşıyor.”

 

Milli Sporcu Ahmet Arslan

“Bu etkinlik için 4 Mayıs’ta Alanya’da olacağım ve koşamayanlar için koşmak beni çok mutlu edecek. Türkiye’de hareketli bitiş çizgisi olan araca yakalanan son kişi olmak ve dünya sıralamasında da yer almak istiyorum.”