Turkuaz Projesi

2014 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı II. Çağrı Dönemi kapsamında TC. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve 1 Haziran 2015 – 1 Eylül 2015 tarihleri arasında Omurilik Felçlileri Gençlik ve Spor Kulübü (OFSKD) ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ortaklığında uygulanan Sualtında Özgürlük – Turkuaz Projesinin temel amacı,18-29 yaş arasındaki 20 ortopedik engelli gence sualtı dalışı ve sualtı fotoğrafçılığı eğitimleri sunularak ve ardından açık deniz dalışları yaptırılarak bu gençlerin bilgi, beceri, yaratıcılık ve girişimcilik kapasitelerinin geliştirilmesi; böylelikle de hayatın birçok alanında engellerle kısıtlanan ve sosyal yaşamın dışına itilmiş gençlerinin sosyal uyumunun desteklenmesidir.

Bu proje kapsamında dalış eğitimi alarak, sualtı sporu yapacak olan ortopedik engelli gençlerin pozitif mental davranışlar edinerek kendini önemseme duygusunu yeniden kazanmaları ve içe kapanıklığı terk etmeleri amaçlanmıştır. Sosyal izolasyonun ortadan kaldırılması amacına medya aracılığı ile basın toplantıları yapılarak, proje tanıtım filmi hazırlanarak ulaşılması planlanmıştır.

Proje kapsamında 04 – 08 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul’da proje katılımcısı gençlere sualtı dalışı ve sualtı fotoğrafçılığı konularında teorik eğitimler verilmiş ve İstanbul Ataköy’de bulunan Su Topu Federasyonu Olimpik Yüzme Havuzu’nda havuz dalışları yapılmıştır. Tüm eğitimleri başarıyla tamamlayan 20 genç, 31 Mayıs’ta Bodrum’a götürülmüş ve 5 gün boyunca 18 metreye açık deniz dalışları yapmaları sağlanmıştır. 

Projenin Basın Yansımaları

 

Videolarımız