04 Pzt

ÖZGÜRLÜĞE DALIŞ

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2014 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklediği 'Sualtında Özgürlük Projesi' ile 20 ortopedik engelli genç Bodrum’da dalış ve sualtı fotoğrafçılığı eğitimi alıyor.

 

Omurilik Felçlileri Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (OFSKD) koordinatörlüğünde ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ortaklığında düzenlenen ‘Sualtında Özgürlük Projesi’ kapsamında 20 ortopedik engelli genç, sualtı dalış eğitimleri için Bodrum'a gitti. 30 Mayıs'ta başlayan proje kapsamında, Şişli Sualtı Dalış Kulübü dalıcıları ile birlikte ön eğitimlerin ardından dalış teknesiyle açılan gençler, Kaçakçı, Kurt Burnu, Paçoz koylarında dalışlar yaptı. 20 kişilik dalış ekibi ve dernek temsilcilerinin katılımıyla Bitez Limanı'ndan açılan, yaşları 18-29 arasında değişen engelli gençler keyifli bir gün geçirdi.

Ortopedik engelli gençlere bilgi, beceri, yaratıcılık ve girişimcilik kapasitelerinin geliştirilmesi için sualtı dalışı eğitiminin yanı sıra sualtı fotoğrafçılığı eğitimleri de verildi. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Uluslar arası İlişkiler Sorumlusu ve Proje Koordinatörü Burak Keskin, "5 ay önce projemiz Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kabul edildi. 20 ortopedik engelli arkadaşımıza 5 gün süren eğitimin ardından havuzda eğitim dalışları yaptırıldı. Hedefimiz, hepsini sağlıklarının el verdiği sürece 18 metreye indirebilmek. Onların sualtı dünyasını keşfettiklerini ve engellerini bir süre olsun geride bırakıp sualtındaki özgürlüğü yaşamalarını görmek bizleri de mutlu ediyor" dedi.

 

 

  

 14 yıldır engelli ve Tekerlekli Sandalye Milli Takımı tenis oyuncusu da olan Ebru Bulgurcu, "Herkesin engel durumları farklı ve herkes farklı duygular yaşıyor. Daha önce de akvaryum ve deniz dalışları yapmıştım ama denizle çok iç içe olamıyorum. Bu proje sayesinde daha fazla dalış yapma imkanım oldu. Benim için çok keyifli bir süreç oluyor" dedi. Şişli Sualtı Sporları Kulübü Derneği Başkanı İhsan Polat ise 2003 yılından bu yana Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile birlikte, ortak projeler ürettiklerini söyledi. Polat, dalışların sonunda eğitime katılanlara sertifika vereceklerini vurguladı.

Club Flipper Otel’in ev sahipliği yaptığı proje 6 Haziran’a kadar Bodrum’da yapılacak sualtı dalışlarıyla devam edecek.